Posjeta manifestaciji „Njemačka u BiH“

Dana 04.10.2017.godine, moje odjeljenje, III4, u pratnji naše razrednice prof. Gagrice Amre prisustvovao je otvorenju manifestacije „Njemačka u Bosni i Hercegovini“, održanoj u prostorijama sarajevskog Mikser Housea. Ovu manifestaciju otvorila je ambasadorica Njemačke u BiH Christiane Hohmann. Važnost ove manifestacije ogleda se u više aspekata. Prvenstveno, mi kao učenici, imali smo se priliku upoznati s velikim brojem njemačkih proizvoda koji se mogu pronaći na tržištu BiH, kao i degustirati pojedine.
Također, imali smo priliku upoznati se s poslovanjem pojedinih njemačkih firmi koje djeluju na području BiH, zahvaljujući kojima je Njemačka i najveći trgovinski partner naše zemlje, kao i velikog broja njemačkih institucija, fondacija te nevladinih organizacija poput svima poznatog Goethe instituta i Njemačke organizacije za tehničku saradnju (GIZ). Time se željelo poručiti kako Njemačka nije samo prisutna u vidu otvaranja novih radnih mjesta i samim tim omogućavanja boljeg životnog standarda ljudi u BiH, već i kada govorimo o proizvodnoj i privrednoj povezanosti kao i velikim brojem investicija. Manifestacija je kroz zabavan i prije svega, za nas učenike, edukativan način pokušala približiti rad i poslovanje kao i bogatstvo proizvoda kojima raspolaže oko 200 njemačkih kompanija na području BiH. Posjeta ovoj manifestaciji zanimljivog sadržaja, bila je izuzetno korisna za nas mlade i smatram da bi trebalo što češće ogranizovati posjete dogadjajima sličnog sadržaja, kako bi se mladi bolje što bolje upoznali sa važnošću prisutnosti Njemačke u BiH u različitim društvenim aspektima. Sve u svemu, ova posjeta je bila jedno ugodno iskustvo koje bi bilo lijepo opet nekad ponoviti.
Pripremila: Obućina Ines, III4