Javna ustanova GIMNAZIJA OBALA Sarajevo 

                   Titula najdemokratičnije škole u Bosni i Hercegovini u kategoriji srednjih škola za 2015/2016. godinu!                               

Posjeta Muzičkoj akademiji u Sarajevu; Sevdalinka – biser naše tradicije

Sevdalinka je nastavna jedinica koju učenici naše škole obrađuju u prvom razredu. Ovaj jedinstveni narodni muzički izraz karakterističan je za Bosnu i Hercegovinu i ima dugu i bogatu tradiciju na našem podneblju. Stoga se na časovima bosanskog jezika i književnosti ovom fenomenu posvećuje značajna pažnja.  Gimnazija Obala već nekoliko godina ima odličnu saradnju s Muzičkom akademijom u Sarajevu. Tim povodom, učenici odjeljenja prvog razreda, u pratnji profesora Elvisa Mehanovića i Lejle Tuce-Piragić, posjetili su akademiju, gdje im je upriličen prigodan program. Domaćin našim učenicima i profesorima bila je prof. dr. Tamara Karača-Beljak, vrhunski poznavatelj etnomuzikologije. Gospođa Karača-Beljak je, u saradnji sa drugim profesorima i studentima Muzičke akademije, pripremila bogat i sadržajan program o etnomuzikologiji u Bosni i Hercegovini.
  • uMuzickojAkad0
  • uMuzickojAkad1
  • uMuzickojAkad2
Upoznala je naše učenike o historiji sevdalinke, njenom projeklu i razvoju te o važnosti ove vrste lirske pjesme za bosanskohercegovačko društvo. Ovo izuzetno zanimljivo i poučno druženje pratili su i studenti ove akademije koji su, sjajnim izvedbama poznatih sevdalinki oduševili učenike i profesore. Osim studenata, priliku da zapjevaju neku sevdalinku imali  su i naši vrijedni učenici, a time su pokazali kako i naša škola njeguje sjajne muzičke talente. Bila nam je izuzetna čast prisustvovati predavanju i programu koji je pripremila profesorica Karača-Beljak. Na kraju današnjeg druženja, zaključeno je da ovakav vid predavanja učenicima nudi jednu novu priliku da se na drugačiji način upoznaju s jedinicom koja je planirana nastavnim planom i programom. Zahvaljujemo se profesorici Tamari Karača-Beljak, profesorima i studentima Muzičke akademije i nadamo se dobroj saradnji i u budućnosti. 

Znanje se množi dijeljenjem!

Tko želi nešto naučiti, naći će način; 
tko ne želi, naći će izliku. (Pablo Picasso)

Učenje bez razmišljanja je prazno, 
razmišljanje bez učenja je opasno. (Lao Tse)

Korijeni učenja su gorki, 
ali plodovi su slatki. (Aristotel)
Kad poučavamo druge, 
učimo i sami. (Seneka)