Javna ustanova GIMNAZIJA OBALA Sarajevo 

                   Titula najdemokratičnije škole u Bosni i Hercegovini u kategoriji srednjih škola za 2015/2016. godinu!                               

Centar za talentovane i nadarene učenike u Gimnaziji Obala

Potaknuti lošim rezultatima na proteklom PISA istraživanju i potrebom za dodatnim educiranjem nadarenih učenika, ali i onih koji će u budućnosti biti učenici Gimnazije Obala Sarajevo, Nastavničko vijeće naše škole je u dogovoru sa Vijećem učenika i Vijećem roditelja pokrenulo osnivanje Centara za talentovane i nadarene učenike u Gimnaziji Obala u kojem će se pružiti prilika svim talentovanim i nadarenim učenicima da pokažu svoje znanje i volju za napretkom. Ovakav program rada se pokreće s nadarenim učenicima iz svih nastavnih podrućja koja se izučavaju u školi, a s ciljem unapređivanja rada s učenicima koji pokazuju interes i koji su nadareni za pojedine predmete.Također cilj je ovog programa dodatna priprema učenika za kantonalna, državna i međunarodna natjecanja kao i poticanje interesa za ova područja. Program kao takav daje dodatne mogućnosti i okvire za intenzivni rad učenika i nastavnike iz pojedinih oblasti nastave. “Potaknuti nedostatkom interesa i ne postojanjem strukturalnih rješenja koja bi prepoznala nadarenost i nju poticala u sklopu obrazovnog procesa, pokrenuli smo osnivanje internog Centra za talentovane i nadarene učenike. Zajedničkim projektom tri segmenta škole, nastavnici, roditelji i učenici, dali smo dovoljan signal koliko nam je svima stalo da ovaj projekt zaživi a sve učenike i profesore-mentore pozivamo da sudjeluju u ovom Programu. Sudjelovati mogu svi učenici naše škole, a posebno oni koji su do sada pokazali izvrsne rezultate u različitim školskim predmetima. Neki učenici i mentori su već i počeli s radom. Učenik i mentor iz oblasti informatike su nam na ovoj svečanosti kao znak pažnje na početku rada centra poklonili formiranu grupu za komunikaciju između roditelja-učenika-profesora kao i prigodne stikere za Viber aplikaciju.“ Rekao je direktor škole Benjamin Hedžić. Na osnivanju centra su osam učenika ove škole pokazali svoje talente, a roditelji su izrazili veliku podršku i oduševljenja da se na ovaj način želi intenzivno i sistemski raditi sa nadarenim učenicima. Fotografije možete pogledati ovdje.

  • DSC_0037
  • DSC_0248
  • DSC_0314

Znanje se množi dijeljenjem!

Tko želi nešto naučiti, naći će način; 
tko ne želi, naći će izliku. (Pablo Picasso)

Učenje bez razmišljanja je prazno, 
razmišljanje bez učenja je opasno. (Lao Tse)

Korijeni učenja su gorki, 
ali plodovi su slatki. (Aristotel)
Kad poučavamo druge, 
učimo i sami. (Seneka)