Javna ustanova GIMNAZIJA OBALA Sarajevo 

                   Titula najdemokratičnije škole u Bosni i Hercegovini u kategoriji srednjih škola za 2015/2016. godinu!                               

Potpisivanje Konvencije

U utorak 25. augusta 2020. godine u našoj školi je uprilićeno potpisivanje trilateralne Konvencije kojom je ozvaničen program za frankofonu dvojezičnu nastavu. Potpisivanju su prisustvovali Ambasador Republike Francuske u Bosni i Hercegovini, njegova ekselencija g. Guillaume Rousson, Ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo g. Anis Krivić i direktor Javne ustanove Gimnazija Obala Sarajevo g. Hedžić Benjamin. Dvojezični francuski program se u našoj školi realizuje od školske 2018/2019. godine. Program kombinuje pojačano učenje francuskog jezika i predavanja drugih predmeta na francuskom jeziku u skladu sa zvaničnim nastavnim planom i programom Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo i smjernicama Ambasade Republike Francuske. Ovaj obrazovni smjer pohađaju tri odjeljenja učenika koji prate pojačane časove francuskog jezika kao i časove hemije i matematike na francuskom jeziku te i kroz razne vannastavne aktivnosti i studijska putovanja produbljuju znanje stranog jezika. Direktor škole, Ambasada Francuske u Bosni i Hercegovini i pedagoški tim su veoma uključeni i angažovani u razvoju dvojezične nastave. Fotografije sa potopisivanja Konvencije možete pogledati ovdje.                                            

Znanje se množi dijeljenjem!

Tko želi nešto naučiti, naći će način; 
tko ne želi, naći će izliku. (Pablo Picasso)

Učenje bez razmišljanja je prazno, 
razmišljanje bez učenja je opasno. (Lao Tse)

Korijeni učenja su gorki, 
ali plodovi su slatki. (Aristotel)
Kad poučavamo druge, 
učimo i sami. (Seneka)