Javna ustanova GIMNAZIJA OBALA Sarajevo 

                   Titula najdemokratičnije škole u Bosni i Hercegovini u kategoriji srednjih škola za 2015/2016. godinu!                               

OTVORENA FRANKOFONA MEDIJATEKA U GIMNAZIJI OBALA U SARAJEVU

                                                                                                                       

12. decembra 2022. godine u našoj školi otvorena je frankofona medijateka Simone de Beauvoir „Petite France“ uz podršku ambasade Francuske u BiH. Svi učenici i učenice naše škole će moći koristiti više od 180 francuskih djela svih žanrova. Također, učenici će imati priliku koristiti tablete za učenje francuskog jezika. Toudić, ambasadorica Francuske, u BiH naglašava da je njen cilj da francuski jezik ponovo dobije na značaju u BiH i da je poznavanje ovog jezika značajan adut za učenike. Naglasila je da svega oko 6.000 učenika uči francuski jezik u državi. Cilj je da se taj broj u budućnosti poveća. Ova inovacija će olakšati i poboljšati učenje francuskog jezika svim našim učenicima i učenicama. Ovo je inicijativa prof. Dalide Spahić i prof. Rijada Ganibegovića. Saradnja sa Francuskom ambasadom i Francuskim institutom dala je dobre uslove za rad kako za učenike, tako i za profesore, još od otvaranja prvog frankofonog odjeljenja 2018. godine. Direktor naše škole – Benjamin Hedžić je proglasio medijateku otvorenom i svi učenici i učenice su dobrodošli. 

Znanje se množi dijeljenjem!

Tko želi nešto naučiti, naći će način; 
tko ne želi, naći će izliku. (Pablo Picasso)

Učenje bez razmišljanja je prazno, 
razmišljanje bez učenja je opasno. (Lao Tse)

Korijeni učenja su gorki, 
ali plodovi su slatki. (Aristotel)
Kad poučavamo druge, 
učimo i sami. (Seneka)