Međuškolski projekt ” Kažimo NE nasilju i diskriminaciji”
Učenici Gimnazije Obala odjeljenja IV -5 Hana Ćurovac, Anamari Pejčić, Mehmed Subašić, Nikola Madunić i Faris Sačić su zajedno sa učenicima iz četiri srednje škole iz Kantona Sarajevo ( JU Srednja medicinska škola, JU Srednja škola za saobraćaj i komunikacije, JU Srednja škola za tekstil, kožu i dizajn i JU Treća gimnazija) učestvovali u projektu ” Kažimo NE nasilju i diskriminaciji” u sklopu globalne kampanje “16 dana aktivizma.” Ova kampanja, koja se svake godine odvija od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, ima za cilj borbu protiv rodno zasnovanog nasilja.
U okviru ovog projekta učenici pet sarajevskih srednjih škola su učestvovali 23.11.2023. u Trećoj gimnaziji u prvom okruglom stolu pod nazivom “Izazovi s kojima se mladi susreću”. Učenici su s predstavnicima nevladnih organizacija i lokalne samouprave tematizirali izazove s kojima se mladi sureću. Ono što treba istaknuti je potreba hitnog reagovanja i prevencije svake vrste nasilja u društvu, ali posebno vršnjačkog nasilja i nacionalizma. Ono što su mladi istakli kao problem i izazov koji treba prevazići je nedostatak prilika za napredovanje, nepovjerenje u državne instituacije i nesigurna ekonomska i sigurnosna situacija u državi koja znatno otežava stvaranje slike vlastite budućnosti u domovini u kojoj su se rodili i u kojoj se školuju.
Na drugom okruglom stolu pod nazivom “Uloga čovječnosti u suvremenom svijetu” održanom 30.11.2023.godine u Srednjoj školi za tekstil, kožu i dizajn učenici su istakli probleme nedovoljne zastupljenosti pozitivnih primjera u našem društvu, negativnog društvenog pritiska, ukoliko se neko odluči na volontiranje, nedovoljne prisutnosti empatije u svakodnevnim situacijama u kojima se nalaze mladi, a istakli su i veliku potrebu za hrabrim stavom i većim zalaganjem za vrijednosti. Ovo se posebno odnosi na humanost, jer ona je ta koja, s ostalim vrijednostima, daje smisao životu i istinsku vrijednosnu orjentaciju.
01.12.2023.godine, povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, u amfiteatru Treće gimnazije održana je panel diskusija pod nazivom ”Nasilje i diskriminacija kao kulturološki fenomen” na kojem su panelisti, sarajevski srednjoškolci, uz pomoć argumenata i retoričkih vještina obrazložili iz različitih perpsketiva problematiku nasilja i diskriminacije i kulturnog nasilja kroz koje se implicitno šalju poruke odobravanja nasilja. Gimnaziju Obala u ulozi paneliste predstavila je učenica IV -5 odjeljenja Anamari Pejičić, koja je istakla koliko je bitno boriti se protiv nasillja i diskriminacije i što više govoriti o ovakvkim temama.
Na događaju je ispred JU Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo prisustvovala Sedžida Hadžić, viša saradnica za profesionalni razvoj odgajatelja, nastavnika i stručnih saradnika.Ona je istakla važnost saradnje između škola, interdisciplinarnog pristupa proučavanju društvenih fenomena i građanskog aktivizma u prevenciji nepoželjnih oblika ponašanja.
Učenici Treće gimnazije, članovi CIVITAS sekcije i Kluba kritičkog mišljenja, otvorili su izložbu pod nazivom “Hannah Arendt”. Svjetski poznata politologinja i filozofkinja Hannah Arendt kroz svoja djela tematizirala je proboleme koji su, kao i danas u XXI stoljeću, bili aktuelni i u XX stoljeću. Kroz izložbu, citatima i odlomcima iz djela Hane Arendt, učenici žele skrenuti pažnju na važnost kritičkog mišljenja i moć moralne hrabrosti u kriznim situacijama.
Učenici Srednje škole za saobraćaj i komunikacije su otvorili izložbu “Ljudska prava” kroz koju su se svi prisutni prisjetiti najvažnijih vrijednosti i prava i obaveza svih nas kao ljudskih bića i građana koji polažu prava na prava, ali time imaju i obaveze. Projekt je podržala TPO Fondacija, ETOS inicijativa, Centar za kulturu dijaloga i Mreža za izgradnju mira.
Profesori koordinatori:
Alma Ahmethodžić, Lejla Karahodžić, Esad Karahodžić, Marija Knežević, Đuldina Kurtović i Igor Smiljanić